Kunena 6.3.0 released

The Kunena team has announce the arrival of Kunena 6.3.0 [K 6.3.0] in stable which is now available for download as a native Joomla extension for J! 4.4.x/5.0.x/5.1.x. This version addresses most of the issues that were discovered in K 6.2 and issues discovered during the last development stages of K 6.3

Question türkçe karakter sorunu

More
14 years 8 months ago - 14 years 8 months ago #1 by guerilla
merhaba,
joomlayı 1.5.12 ye güncelledikten sonra kunenada türkçe karakterler bozuk görünmeye başladı. sadece kunenada bu duurm söz konusu. yalnız mesajlar düzgün görünüyor. sadece dil dosyasından alınan değerler bozuk. dil dosyası utf8 olarak kayıtlı. zaten önceden karakterler düzgündü. kunena 1.5.3 kurulu. deneme amaçlı sıfırdan joomla 1.5.13 ve kunena 1.5.4 kurdum onda da durum aynı. bu konuda bilgisi olan var mı?
Last edit: 14 years 8 months ago by guerilla.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

• joomla
  • joomla's Avatar
  • Visitor
14 years 8 months ago #2 by joomla
Replied by joomla on topic Re:türkçe karakter sorunu
1.5.12 nereden güncellediniz? 1.0.x'den mi? Türkçe sorunu dil dodyalarında yok arkadaşım 1.0.x ve 1.5 kullanıyorum.

More
14 years 8 months ago #3 by guerilla
1.5.11'den. sorun ondan mı kaynaklanıyor bilmiyorum ama sitede yaptığım son değişiklik o olduğu için güncelledikten sonra dedim.

• joomla
  • joomla's Avatar
  • Visitor
14 years 8 months ago #4 by joomla
Joomla güncellemede, joomla dil dosyalarınıda güncellemeniz gerekiyor. Ayrıca kunena dil dosyasında dediğim gibi sorun yok. Dil dosyaları utf8

• joomla
  • joomla's Avatar
  • Visitor
14 years 8 months ago - 14 years 8 months ago #5 by joomla
Veritabanından kontrol edin utf8_genaral_ci olması gerekiyor.
Last edit: 14 years 8 months ago by joomla.

More
14 years 8 months ago #6 by ugur
Replied by ugur on topic Re:türkçe karakter sorunu
Türkçe forumları varken ing sormak pek uygun olmamış. joomla'nın dediği gibi tabloları inceleyin.

More
14 years 8 months ago #7 by guerilla
ilk mesajda dediğim gibi veritabanında sorun yok. mesajlar düzgün çıkıyor. düzgün görünmeyen dil dosyasından alınan türkçe değerler. mesela "gönderen:" deki "ö" soru işareti şeklinde gürünüyor. ama konu başlığındaki türkçe karakterler normal. mesajlari kullanıcı adları falan hepsi normal. sadece dil dosyasındakiler bozuk. üstelik dil dosyası utf8. ama yine de veritabanını kontrol ettim veritabanı utf8_genaral_ci. sorun ne bi türlü anlayamadım.

More
14 years 8 months ago #8 by guerilla
ilginç bir şekilde sorunu hallettim. türkçe dil dosyasının tüm içeriğini ingilizce dil dosyasına kopyalayıp utf8 olarak kaydettim ve adını tekrar turkish olarak değiştirdim ve sorun düzeldi. ilginç olan kısımsa ne türkçe dil dosyasını utf8 olarak yeniden kaydetmek, ne de buradan indirdiğim utf8 türkçe dil dosyasını servera atmak işe yaramamıştı.

More
14 years 8 months ago #9 by robrob
Replied by robrob on topic Re:türkçe karakter sorunu
Slm Ustat
bu dosyayı bizimlede paylaşırsan çok memnun oluruz. şimdiden eline sağlık.

More
13 years 11 months ago #10 by yesterday
CPANEL den girin phpmyadmin ile ilgili dosyanızı utf-8 yapın çünki sistemde halen eklemiş olduğunuz dosyanız utf8 olarak görünmüyordur bu nedenle o sorunu alıyorsunuzdur...
Dİl kodunuzu kontrol edin utf8 olarak düzeltin elinizdeki türkçe karakteri sağlam olan dil dosyasından kodların tümünü seçip yapıştırın ve utf8 olarak kaydedin sorunu yaşamasınız... O arkadaşın attığı dosyayı sen bin kez atsanda o sorunu öyle halletme şansın yok... Sistem veritabanı öyle algılamışsa yukarıda belirttiğim yolu izlemenizi kesin çözüm olarak tavsiye ederim...

bu sorunu ben sık olarka karşılaşıyorum ve tek çözüm olarak en sağlam bu şekilde hallediyorum teşekkürler...

Time to create page: 0.676 seconds